Pointer      Engelsk setter      Gordon setter        Irsk setter       Breton

SØG
HUND... 
Ctrl + B og indtast navn 
(Ny Explorer 7 (and english versions) Ctrl.+ F og indtast navn)

År Race DERBY VINDER 2. 3. 4. 5.

6.    

2017 ES Otis Tobølbjergs Loke Top Point Lin Fugledes A Mille Bendt´s Ino  Nordvestjydens Kaisa
2016 ES Niholys Bess Lilleskogens Wayne Villestoftes Puk Finntorpets Gullegul Midtfyns D Lucky

Strandby Bon

2015 B Tjalfe Heegårds Laika Södersjöns Tresette Astrups Rik Södersjöns Zetema

Boelsgaards A Sifu

2014 P Oluf Nordvestjydens Engo Stiesdal´s Tango Villestofte´s Storm P Fugledes Ultra

Vorrehøjs Henna

2013 ES Bjerndrups Messi Matresse´s Vita Nordvestjydens Flaks Bjerndrups Phineas Bjerndrups Zanka

Red Garlic Red Onion Mix

2012 ES Melsgård Q. Whitney Zalza Stevnsåens Zita Nordvestjyden´s Ecu Frierfjordens Randi

Vorrehøjs Gyros

2011 P Astrups Fighter Bjerndrups Bojana Østjylland Rbs Sandy Fugledes Merlot Sikas Lyt

Midtvejs Zidane

2010 P Vildtmandens
Valdemar
Senjas Nice Lammefjordens 
Lady
Vinterdalens
Tillaaens
Mørups Britta

Matresse Ylva

2009 ES Heegaards V Lill Tobølbjergs C Sally Takese Erica Settermosens Alice Østkysten Jeppe

Settermosens Alba

2008 GS Åens G. Blackie Mørups Ea Martallans Iasy Spurvfugldalens Kari Senjas M Nemo

Vilslevs Isse

2007 ES Senja's L.  Saxo   Odin av Rabbelugn  Heegårds T  Dundee  Blålyngens Trille  Senjas Lulu

      Kogtveds Vincitore

2006 P Idimum Rona Bjerndrups Blanco Zarinaici Matjø Zettertjärns Shadow

 Fugledes Dina

2005 P Spurvfugldalens June Ringlias Aura Cleo Østkystens Monic Melsgårds Victor

 Senjas Jena

2004 P Villestofoftes Rita Myrhedens G Granat Østkysten Minette Fugledes Yatsy Oxsprings Rik

Bjergagers Missing Link

2003 P Day Vinfeldt Enya Aud Baron Pennehavens Buffas Heegårds Randi Breines Tenna
2002 P Flemløses Amanda Godthåbslunds Solbritt Senjas E Leica Tors Pino Myhedens F Didi Tilde
2001 P Villestoftes Roy Pilehave Pax Astrups Sif Vindflet Unni Labland Rosita Emsjägers Tell
2000 P Elvis Hunting Field Havard Hesselhøj Mona-Lisa Damguns Sam III Stevnsåens Emma Østkystens Lize
1999 ES Senjas C. Tosca Greif Englyst Canel Senjas C Kit Assi Marco

1998

P Texas av Frygne Tværgårds 
Black Bussan
Surjämtens Fighter Klippeøens Riff Bogas Pernill

Sneppelundens Assia

1997 P Fugledes Star Heegårds Q Ronja Fugledes Snert Kirstinekjærs Vax Bjergagers Sasja Røsnæs Dingo
1996 ES Hagalidens Hättan  Black Turbo Kon BorumsL Nessie Spurvfugldalens Eruca Borums M Sus Spurvfugldalens Evilda
1995 ES Senjas B. Columbine Løvbakkens Ask Bonnie Bogas Jasmine Bine Tanja
1994 IS Tilde Dusti Breines C. Maggi Sønderjydens Natascha Sønderjydens Nando Mille
1993 ES Lammefjordens Saxo Thess Mørups Donna Midtjysk Lyt Melsgårds Filur Senja A Avance
1992 ES Tempo Sikas II Karl Hubert Villestoftes Rambo Birk-Star Freja Nolo Skovlys A Diana
1991 P Agertoftens Jytte Hansdahls A Soffy Reintoft K. Troja Saky Patrick Stenhøj Sandy
1990 P Bimmer II Jauques Klitrosens Ferdinan Borums Mick Sønderjyden Tayson Sitta
1989 P Fugledes Nanna Jersdal Run Hagalidens Maja Bonnie Stena O. Bene Søndermosens Tom
1988 ES Topper Takese Freja Midtvejs Paw Hodett Salome Kozak
1987 ES Stena B. Julius Åens Brus Heegårds H.Jack Assynt Tom Fladsaas Bessie Britt
1986 P Fugledes Mops Kirkebjergs Sussi Hesselhøj Britta Østerhedens M Dixi Pilehave Flaks Katja
1985 ES Pilehave Paw Janås Nick Moanruad Elko Takese Odin Bredbjerggårds  Beth Dibah
1984 P Søndermosens Ulla Vøggs Efli Stenmarkens D.
Black Penny
Jauques Fladsås Donna Gorki
1983 ES Melsgårds Naja Krags  Ib Veidemarkens Leica Dorte Winnie Englyst Cacha
1982 P Rimfaxes Frederikke Nordvestjydens Bacy Hvissinges Koket Kitt Saggi Gazell
1981 ES Rip Vestfyns Tommy Sikas 3. Johan Pilehave Lady Fugledes Kitsi Sikas 3. Dachs
1980 ES Vigi Tiama Kitt Adi Blåmyras Rico Midi
1979 ES Heegårds Randi Paw Bogas Roy Søndermosens Kim Red Mackie Mastermyrs Sir
1978 P Søndermosens Troja Bimmer Vøggs Jens Sønderjydens Bob Rap Bianca
1977 P Alsbjergs Don Sønderjydens Cita Dichs Trine Randi R av Eckebäck Tikki King
1976 P Søndermosens Lajla Mollys Cæcar Sønderjydens Minka Sabine Piga Dine
1975 P Sejbækgaards Bett Østerhedens Musicanta Zitas Martell Bredbjergsgårds Liva Bonnie Sejbækgårds Brit
1974 P King Alsbjergs Sep Zitas Charlotte Kis Dichs Rikke Zitas Monika
1973 P Jane Zitas Clay Gullas Ivanowitz Bølle Sussie Frisko
1972 P Brokholms Mato Flintstone Aja Rosita Snert Es
1971 P Riff Bredbjerggårds Susan Torbens Roso Rif Pia Sejbækgårds Tom
1970 P Connie Lyt Gjersters A. Tito Birkmosens Sannie Knas Zita
1969 ES Dixie Andy Stenänga Zita Fugledes Adda Hvissinges Linda Highland Arg
1968 ES Vestfyns Luck Stendis Pam Sjak Belsjöen Glenn Stendis Spot Rosendals Sir
1967 P Bogas Roya Hylddalens Lizzi Tut Alsbjergs Mads Ulsegårdens Abelone Taffelbay Britt
1966 ES Cadet L av Ekebäck Ferroes Kyros Tex Grillehavens Grille Ørnebakkens Agat Prøvegårdens Vang
1965 P Black Luckys Pajsa Zitas Kathe II Brejdabliks Lot Højrups Sally Catrin J av Eckebäck Sis
1964 ES Chok H av Eckebäck Black Luck Hørmebakkens Ghita  Alsbjergs Trine II Oksby Ivanovits Hærvejens Marit
1963 ES Timsgårds Paw Vestfyns Doggy Zitas Lakaj Clea Tutti Kady Tim
1962 ES Lady af Ansager Frydenlunds Gina Suderbæks Per Marienlunds Bess Frydenlunds Gut Alsbjergs Tell
1961 ES Rindums Rex Brejdabliks Kyon Black Luckys 
Royal Daughter
Mollys Bitten Kim af  Odense Vestfyns Tinna
1960 P Sønderjydens Donna Zitas Susanne Zitas Heja Frydenlunds Evy Rosenfelts Bitten Damgårds Linda
1959 P Alsbjergs Pajsa Højheds Rikke Højheds Lou Zitas Lolita Zitas Nancy Hylddalens Palle
1958 ES Hylddalens Dorrit Oksby Jet Fugledes Gorm Bessi II Damsgårds Tut Granlys Bess
1957 ES Österlens Hobby IV Sandbjerggårds Claus Zitas Rita Ulsegaardens Rikke Granlys Adddi Hylddalens Dessi
1956 ES Silva Lis af Falco Karendahls Britt Karendahls Lajla Alsbjergs Luna Litten
1955 P Zitas Kathe Zitas Mille Frydenlunds Ulla Tolstrups Bella Alsbjergs Lyt Fieldborn Gladiator
1954 ES Sunds Nancy Bitten Zitas Linda Præstkær Grethe Naiad av Maltesholm Hvalsøs Conny *  nr.7 ES Widdia
1953 P Oksby Lejla Sejbækgårds Sonja Birkmosens Conny Prøvegaardens Käthe Grabows Jette Grabows Jeppe * Grabows Jane
1952 ES Windfield Lill Bobjerglunds Av Winfield Pernille Risbæk Pan Peterslunds Boy Prøvegaardens Jessie *
1951 P Sejbækgaards Djana Rickis Laila Randbøl  Sussi Alsbjergs Sisse Stenänga J. Fennia Alsbjergs Anni
1950 P Alsbjergs Trine Munkegaardens Nancy Tassamarkens Nikki Sejbækgårds Sif Randbøl Tove Jungholms Lykke
1949 P Brit af Bårdesø Letti af Tut Kim av Äänekoski Brokholms Tref Allegårdens Bims Hollænderskovens Lis
1948 P Løvbakkens Rex Zitas Ole Randbøls Lasse Prøvegaardens Carmen Guderups Tessa Zitas Lotte
1947 ES Oles Rex Alhedens Aja Aastrups Tric Sejbækgårds Laila Zitas Rino Bognæsgaards Fanny
1946 P Riises Flaine Frydenboes Rita Snogeholms Dolly Jægerholmens Roy Pandrups Dolly Guars Junker
1945 ES Vejgaards Tessa Howitzs Maren Broholms Sally Thomasmindes Laska Skovmøllens Hera Roers Rollo * 
1944 P Løvbakkens Droll Hvas Beauty White Star Bubbi Guderups Gulla Flicka af Lundekær Heidi
1943   Ikke afholdt 
1942 ES Sonja af Baarse Christinelunds Donna Ranfelts Succes Knold Vindegård Fieldborn Golden Hope Troll
1941 P Ellevads Hedda Claes Susaaens Donna Diana af  Sejbæk Granlys Connie Scott af Villestofte
1940 ES Søgaardslunds Duke Jack af Næstved Søgaardslunds Hock Sparretorns Laila Little Girl  
1939 P Howitz Jimmy Roars Tina Kildegårds Jens Roars Løjs Hib Roars Liss
1938 ES Ellevads Tango Ib af  Guderup King af Skyttegård Bess Jonna af Guderup Lekkende Gemma *
1337 ES Sparkling Rita   Winnfield Gry Gulla af Valnæs Hildegårds Per Gynt Norma II af Ø. (= 6.) Monsiuer af  Ørbæklunde *
1936 ES Roars Blue Star  Rasla Lady af  Skyttegaard Roars Jette Lis af Sally Roars Oly
1935 P Ranfelt Chico Lyngmarkens Ray Storloens Sessan Qui Fanny af Tystrup  
1934 P Pretty Bicky Bonzo af Skovsgårde Oksby Bella Ranfelts Pajs Oksby Hej
1933 ES Bajads av Gardham Lais af Boeslunde Nico af Sorø Dichmanns Ajax  
1932 P Pia Ellevads Sussi Skovens Dolly Vejsgaards Frits
På Derbyet i 1937, 1938, 1945, 1953  og 1953 blev der placeret 7 hunde - disse 7ére var hhv. P. Madame af Ørbæklunde,  ES. Roars Pia, ES Howitzs Snipe , ES Sunds lIs,
& Grabows Jane

OPDRÆTTERE  MED  MERE  END  EN  DERBYVINDERE
 3
Pointer  - Albjergs Trine 1950 * Alsbjergs Pajsa 1959 * Alsbjergs Don 1977
 Engelske setter - Senja´s B Colombine 1995 * Senja´s Tosca 1999 * Senja´s Longo Saxo 2007
 Pointer - Søndermosens Lajla 1976 * Søndermosens Troja 1978 * Søndermosens Ulla 1984
Pointer - Fugledes Mops 1986 * Fugledes Nana 1989 * Fugledes Star 1997
2
Engelsk Setter - Chock av Eckebäck 1964  * Cadet L. Av Eckebäck
Pointer - Løvbakkens Droll 1944 * Løvbakkens Rex 1948
Pointer - Sejbækgaards Djana 1951 * Sejbækgaards Beth 1975 
Pointer - Villestoftes Roy 2001 * Villestoftes Rita 2004
Engelsk Setter & Pointer - Ellevads Tango 1938 * Ellevads Hedda 1941

RETUR MENU